O stronie

Dawno temu w Tatrach

Tatry sprzed lat jawią się jako zupełnie inne miejsce niż to znane nam obecne. Tajemnicze i niedostępne tak szeroko jak teraz, ale na pewno nie mniej ciekawe. Sam staram się odwiedzać nasze najwyższe góry w miarę regularnie i widzę jak bardzo rośnie ich popularność zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, którego jeśli tylko mogę unikam 😊 W podejściu do Tatr można wyróżnić co najmniej dwie postawy – sportową i emocjonalną. Czym są dla mnie i jak do nich podchodzę? Z pewnością oba spojrzenia na nasze najwyższe góry są mi bliskie. Z jednej strony cenię sobie sprawdzanie własnych możliwości i długie piesze wycieczki. Z drugiej, na górskich ścieżkach znajduję spokój i szczęście. Nie zależnie jednak od tego czym Tatry dla nas są warto poznać trochę historii, zarówno miejsc które odwiedzamy jak i wydarzeń które kiedyś miały miejsce. Zobaczenie na szlaku tego czego nie widzą inni lub zrozumienie miejscowej historii i kultury, moim zdaniem jeszcze bardziej przybliża nas jeszcze bardziej do gór.

Najstarsze publikowane materiały będą zapewne pochodziły z końca XIX wieku. Na stronie będę udostępniał zdjęcia, pocztówki i ciekawostki o Tatrach dawnych lat. Na pewno znajdą się tutaj fragmenty książek, archiwalne artykuły prasowe oraz sylwetki postaci zasłużonych dla Tatr.

Liczę na to, że z czasem pojawią się też materiały i wspomnienia od Czytelników.

Materiały pochodzą z ogólnodostępnych archiwów cyfrowych takich jak NAC,  uniwersyteckich bibliotek cyfrowych, czy udostępnionych zbiorów muzealnych. Materiały dostępne w domenie publicznej.

Pozdrawiam,
Jacek

Komentarze
Close