Każdy kto chodził trochę po Tatrach i miał okazję poznać kilka górskich schronisk, ma z pewnością swoje ulubione miejsca odpoczynku. Może ze względu na położenie, panujący klimat lub smak szarlotki. Próżno szukać w nich luksusów, ale umówmy się – nie o nie tutaj chodzi i potwierdzi to każdy kto po długiej wędrówce skorzystał z pokoju lub miejsca na „glebie”. Pierwszymi schronieniami na jakie mogli trafić turyści prowadzeni przez przewodników były pasterskie szałasy. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęły pojawiać się miejsca, które rzeczywiście mogły zacząć być nazywane schroniskami.

Najstarszym działającym schroniskiem jest obiekt położony nad Morskim Okiem. Nie jest to jednak główne schronisko, które znamy dzisiaj. Chodzi natomiast o Stare Schronisko, nazywane Wozownią. Okazuje się jednak, że nie było to pierwsze schronienie wybudowane w tym miejscu.

Wozownia – Stare Schronisko – rok nieznany

Pierwszą drewnianą chatę wybudował tu w 1827 właściciel terenów i całego jeziora – Emanuel Homolcas. I to właśnie ta chata uznawana jest za pierwsze wybudowane tu schronisko. Niestety, w 1865 domek spłonął.

W 1874 roku za sprawą działań Towarzystwa Tatrzańskiego powstało tu nowe schronisko. Było zlokalizowane w Dolinie Rybiego Potoku przy jego wypływie z Morskiego Oka i miało 25 miejsc noclegowych. W pierwszych latach działalności obiekt był otwarty dla turystów tylko podczas lata i to zaledwie przez dwa miesiące. W roku 1891 schronisko rozbudowano i dostawiono drugi budynek przeznaczony dla konnych powozów.

Schronisko nad Morskim Okiem, fot. 1892 r.

Obiekt cieszył się dużą popularnością turystów do czasu kiedy… doszczętnie spłonęło w 1898 roku. Schronisko, które znamy dzisiaj zostało zbudowane w 1908 roku (prace rozpoczęto w 1907 r.), a do czasu jego powstania turyści korzystali z Wozowni – nazywanej dzisiaj Starym Schroniskiem – które rolę sypialni dla turystów pełni do dziś. Dzięki czemu nosi miano najstarszego działającego schroniska w polskich Tatrach.

Nowe schronisko nad Morskim Okiem. Zdj. po 1908 r.
Komentarze